"Ақмола облысы білім басқармасының Аршалы ауданы бойынша білім бөлімі Қойгелді ауылының жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық  мемлекеттік мекемесі
Коммунальное государственное учреждение  "Общеобразовательная школа села Койгельды отдела образования по Аршалынскому району управления образования Акмолинской области"

СоцСети

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

Қазіргі ДК

12.01.2017

Информатика  8 сынып

Сабақ тақырыбы : Қазіргі

заманғы ДК архитектурасының даму тенденциясы

 

Сабақ мақсаты:

Білімділік: 1.Оқушыларды дербес

пайдаланылатын компьютердің құрылымымен,  программалық басқару принципімен және  компьютердің негізгі компонентерінің өзара

әрекеттесуі  туралы  таныстыру;

Дамытушылық: Оқушылардың ойлау

қабілеттерін дамыту

Тәрбиелік:.Оқушылардың

информатика сабағына қызығушылығын арттыру.

 

Сабақ типі:  практикум элементтері бар

түсіндірмелі-көрнекілікті

 

Программалық дидактикалыққамтылуы: оқулық, дәптер                                 

 

 

 

Сабақ барысы:

Сабақ барысы

Әдістемелік түсініктеме

 

І. Ұйымдастыру

кезеңі.

 

Сабақтың

тақырыбын, мақсатын айту

 

ІІ. Ұй жұмысы

  1.  

Өткен тақырып

бақылау сұрақтары бойынша тексеріледі

ІІІ.  Жаңа тақырып түсіндіру.Дербес компьютер — кез келген жұмыс орнына орнатуға болатын машина.

ДК-дің минимум тізіміне мыналар жатады:

1)   жүйелік блок;

2)   монитор;

3)   клавиатура.

Тасымал компьютерлер — женіл,

ыкшам, жүкд экранды ДК. Оны ноутбук деп те атайды. ТК-лер

батареямен жұмыс істейтіндіктен оны адам

өзімен бірге алып жүре алады (4.1,

а-сурет).

Қалта компьютерлер — оны жиі

жеке сандык көмекші деп атайды

(4.1, ә-сурет). Олар батареямен коректенеді жене тасымал компьютеріне қараганда өте ыкшам болады.

v  Планшеттік ДК— бүл

тасымал және калта компьютерлерінің касиеттерін жинақтаған тасымал ДК-лер.

 

Микропроцессор — компьютерді

басқару қүралы. Компьютердің жылдамдығы

(накты айтканда тактілік жиілік) процессордың бір секундта орындайтын амалдар санымен анықталады.

Процессор кұрамына мына күралдар енеді:

•       баскару күрылғысы;

•       арифметикалык.-логикалық қүрылғы;

•       процессор

жадысынын регистры.

Жылдам жады — бүл акпаратты уакытша сактауға арналған күрылғы (4.2-сурет). Компьютерді

өшіргеннен кейін жылдам жадыдағы акпарат жойылады.

Қатқыл дискілер — бүл ЭЕМ-ында акпараттарды, программаны жөне

мөліметтерді үзак уакъыт сақтауға арналған қүрылғы.

Монитор — компьютердің

программасы жүмыс істеген кезде Щьіғаратын

акпараттарды бейнелеуге арналған негізгі күрылғы.

Принтер — компьютерге косылған басып шығару күрылғысы.

 

Компакт-дискі.

CD—R/RW, DVD—R/RW — алтын түсті {^-recordable — жазатын,

RW-ReWritable — кайта жазу)

болып келеді. CD — R, DVD — R-ге акпаратты

тек бір рет кана жазуга, ал CD — RW,

DVD—RW дискілеріне көп рет жазуға болады .

 

 

Флэш-жады— бұл энергияға тәуелсіз, мәлі-меттерді

микросүлбаларда жазуға және еактауға мүмкіндік

беретін жадының түрі (4.7-сурет). Ол казіргі заманғы компьютерлердің

әркайсысында болатын арнаулы USB-порт

аркылы қосылады.

 

 

 

 

 

Дербес компьютерлердің архитектурасы – бұл,

қолданушы мен програмашының көмегімен тапсырмаларды орыедайтын аппараттық

және программалық құралдар жинағы.

Магистраль – бұл процессор, жедел жады және

сыртқы құрылғылар арасындағы ақпараттық байланыс.

Магистраль мәліметтер шинасы, адрес

шинасы және басқару шинасынан тұрады.

Мәліметтер

шинасы мәліметтерді беруге немесе  қабылдауға арналған.

Адрес

шинасы мәліметтер жіберілетін немесе одан алынатын

жады ұяшықтарының адрестерін беруге арналған.

Басқару

шинасы басқару сигналдарын, яғни жадыны басқару,

мәліметтер алмасуды басқару, т.с.с. беруге арналған

 

Жаңа тақырыпты

баяндау

 

 

 

 

 

 

ІV. Тақырыпты бекіту.

1. тапсырма. Дербес компьютерлерді

міндеті бойынша қандай топтарға бөлуге болады? Әр топқа сипаттама беріңдер.

 

 

 

 

 

 

 

4 тапсырма. Кестені толтырыңдар

Сыртқы жад

 

Қатқыл

магниттік дискілер (винчестерлер)

Иілгіш

магниттік дискілер(флоппи-дискілер немесе 

дискеттер)

Лазерлік

дискілер

(CD-ROM)

Магниттік

таспалар (стримеллер)

Міндеті

 

 

 

 

Көлемі

 

 

 

 

Ақпартты

өзгерту мүмкіндігі

 

 

 

 

 

 

 

Берілгенақпараттыанықтай

отырып, білімді бекіту. Оқулықпен жұмыс

 

 

 

 

 

V.Сабақты қорыту.бағалау.

 

 

Жұмыс нәтижесін

бағалау

 

VI. Үйге тапсырма беру: сұрақтарға жауап

беру

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотров: 455


Добавить комментарий



Включить данные в подпись

Текст